Opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 21.12.2021 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: PIT i CIT). Obwieszczenie weszło w życie 1 stycznia 2022 r.
Jest to kluczowy dokument dla określenia możliwości zastosowania tzw. bezpiecznych przystani (safe harbour) dla kontrolowanej transakcji pożyczki. W przypadku zastosowania safe harbours organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości oprocentowania tej pożyczki. Ponadto, pożyczki będące transakcjami kontrolowanymi korzystającymi z safe harbours są objęte:
- zwolnieniem z obowiązku przygotowania analizy porównawczej (w stanie prawnym obowiązującym w 2021 r.) lub
- zwolnieniem z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych (w stanie prawnym obowiązującym w 2022 r.).
Aby móc zastosować uproszczenie safe harbour do kontrolowanej transakcji pożyczki podatnik musi spełnić łącznie następujące warunki:
- oprocentowanie pożyczki w ujęciu rocznym na dzień zawarcia umowy zostało ustalone w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę, określone w obwieszczeniu Ministra Finansów, aktualnym na dzień zawarcia tej umowy,
- nie przewidziano wypłaty innych niż odsetki opłat związanych z udzieleniem lub obsługą finansowania, w tym prowizji lub premii,
- pożyczka została udzielona na okres nie dłuższy niż 5 lat,
- w trakcie roku łączny poziom zobowiązań albo należności podmiotu powiązanego z tytułu kapitału pożyczek z podmiotami powiązanymi liczony odrębnie dla udzielonych oraz zaciągniętych pożyczek wynosi nie więcej niż 20 000 000 zł lub równowartość tej kwoty,
- pożyczkodawca nie jest podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym.
Wracając do nowego Obwieszczenia, Minister Finansów ogłosił:
- marżę maksymalną dla pożyczkobiorcy w wysokości 2,8% (było 2,3%),
- marżę minimalną dla pożyczkodawcy w wysokości 2,0% (bez zmian),
- następujące rodzaje stóp bazowych, dla pożyczek:
-
- w złotych – WIBOR 3M;
- w USD – SOFR 3M Compound Rate lub LIBOR USD 3M (w przypadku pożyczek udzielonych przed 1 stycznia 2022 r.);
- w EUR – EURIBOR 3M;
- w CHF – SARON 3M Compound Rate;
- w GBP – SONIA 3M Compound Rate lub LIBOR GBP 3M (w przypadku pożyczek udzielonych przed 1 stycznia 2022 r.);
W przypadku gdyby dana stopa bazowa reprezentowała w danym okresie wartości ujemne, na potrzeby kalkulacji odsetek należy przyjąć wartość stopy bazowej 0.
Należy mieć na uwadze, że zastosowanie uproszczenia safe harbour związane jest z obowiązkiem raportowania schematów podatkowych.
Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.