W dniu 16.09.2025 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad projektem stanowią odpowiedź na potrzebę uszczelnienia systemu podatkowego i realizację zasady sprawiedliwości podatkowej, wywodzonej z art. 84 Konstytucji RP.
W najnowszym projekcie ustawy zaproponowano doprecyzowanie m.in. zasady stosowania mechanizmu bezpiecznej przystani (safe harbour) dla transakcji pożyczkowych w zakresie cen transferowych. Zmiany dotyczą zarówno ustawy o CIT (art. 11g ust. 1 pkt 1), jak i ustawy o PIT (art. 23s ust. 1 pkt 1).
Nowe brzmienie przepisów doprecyzowuje, że zastosowanie mechanizmu bezpiecznej przystani ma zastosowanie tylko do pożyczek o oprocentowaniu zmiennym, czyli takich, które oparte są na bazowej stopie procentowej powiększonej o marżę.
Warunkiem zastosowania tego mechanizmu pozostaje zgodność warunków pożyczki z rodzajem bazowej stopy procentowej oraz wysokością marży ogłoszonych w aktualnym na dzień zawarcia umowy obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Dodatkowo, w ramach projektu nowelizacji, wprowadza się wymóg, aby wartość oprocentowania pożyczki objętej omawianym mechanizmem była aktualizowana nie rzadziej niż co 3 miesiące.
Ustawodawca w ramach uzasadnienia do przedłożonego projektu zmian w przepisach, podkreśla, że stosowanie zmiennej stopy bazowej dla pożyczek objętych mechanizmem safe harbour, ma na celu zapewnienie automatycznego dostosowania oprocentowania do warunków rynkowych. Niniejsze pozwala ograniczyć ryzyko nadużyć oraz niewłaściwego stosowania mechanizmu bezpiecznej przystani.
Nowe zasady będą miały zastosowanie do transakcji kontrolowanych realizowanych w latach podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2025 r.
Projekt zmian znajduje się w fazie opiniowania.
Dotychczasowy brak jednoznacznych przepisów w zakresie uproszczenia safe harbour dla transakcji pożyczek powodował ryzyko błędnego zastosowania mechanizmu bezpiecznej przystani. Nowelizacja jednoznacznie potwierdza m.in. brak możliwości stosowania safe harbour do pożyczek o oprocentowaniu stałym, co eliminuje dotychczasowe niejasności i zwiększa pewność prawną podatników.
Jeśli powyższe zagadnienie dotyczy Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.