Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt zmian do ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw wprowadzający tzw. e-Faktury (dalej: Projekt).

W Projekcie przewidziano wprowadzenie nowej kategorii faktur – faktur ustrukturyzowanych (e-Faktur), które wraz z obecnie stosowanymi fakturami papierowymi i elektronicznymi będą dokumentowały transakcje objęte ustawą o VAT. Przez faktury ustrukturyzowane mają być rozumiane faktury wystawiane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) według oficjalnie obowiązującej struktury.

E-Faktury mają być wystawiane w systemie księgowym podatnika, a następnie przesyłane do KSeF za pomocą interfejsu API. Stosowanie faktur ustrukturyzowanych na początku obowiązywania ustawy będzie fakultatywne, Projekt zakłada jednak iż od 2023 r. będzie to rozwiązanie obowiązkowe dla wszystkich podatników. Faktury ustrukturyzowane wysłane do KSeF będą w nim również otrzymywane przez nabywców i przechowywane przez kolejne 10 lat.

Projekt przewiduje również szereg udogodnień dla podatników, którzy zdecydują się na stosowanie faktur ustrukturyzowanych w ich działalności, są to m.in.:

  • skrócenie terminu na zwrot VAT z 60 do 40 dni (po spełnieniu określonych warunków, m.in. wystawiania wyłącznie faktur ustrukturyzowanych),
  • brak konieczności posiadanie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie z dostawcą towarów lub usługodawcą warunków do obniżenia podstawy opodatkowania,
  • zniesienie obowiązku przesyłania JPK_FA na żądanie organu w zakresie obejmującym faktury ustrukturyzowane.

Zmiany mają wejść w życie 1 października 2021 r. Obecnie Projekt znajduje się na etapie konsultacji publicznych do 23.02.2021. To samo dotyczy struktury e-Faktur opublikowanej na stronie MF.

Będziemy Państwa na bieżąco informować o zmianach w tym zakresie.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.