W dniu 12 sierpnia 2020 r. Minister Finansów opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt). Projekt przewiduje wprowadzenie dwóch nowych, fakultatywnych zasad opodatkowania:

  1. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych – odraczający opodatkowanie dochodu do momentu wypłaty zysku (dalej: Ryczałt),
  2. specjalny fundusz inwestycyjny – umożliwiający przyśpieszone rozliczenie amortyzacji środków trwałych (dalej: Fundusz).

W celu skorzystania z Ryczałtu lub odpisów na Fundusz podatnik będzie musiał spełnić szereg warunków, które w praktyce wykluczają tę opcję dla wielu podmiotów. Są to w szczególności:

  • prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej z udziałowcami lub akcjonariuszami będącymi wyłącznie osobami fizycznymi,
  • ponoszenie określonych nakładów inwestycyjnych,
  • osiąganie przychodów nieprzekraczających 50 mln zł,
  • udział przychodów z działalności finansowej mniejszy niż 50% przychodów ogółem,
  • zatrudnienie co najmniej 3 pracowników,
  • brak posiadania udziałów/akcji w kapitale innej spółki.

Projekt przewiduje wejście w życie przepisów od 1 stycznia 2021 r. Obecnie Projekt jest na etapie opiniowania. Będziemy Państwa na bieżąco informować o postępie prac w tym zakresie.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.