Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany nowy projekt z dnia 22 lutego 2023 roku zmian do ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt), w zakresie wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) oraz faktur ustrukturyzowanych (e-Faktury). Projekt jest wynikiem trwających od ubiegłego roku prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów, w których aktywnie uczestniczyli przedstawiciele środowiska doradców podatkowych oraz biznesu. Wnioski i uwagi przedstawione przez uczestników na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Finansów które odbyło się 16 lutego 2023 zostały w większości uwzględnione i zaimplementowane w opublikowanym Projekcie.

Poniżej prezentujemy najistotniejsze zagadnienia wynikające z Projektu. Są to poprawki wprowadzone do wcześniej opublikowanego tekstu projektu zmian do ustawy o VAT (projekt z 30.11.2022):

  • Przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów:
    • na 1 lipca 2024 r. – termin wejścia w życie obligatoryjnego KSeF, podstawowy termin wejścia w życie przepisów.
    • na 1 stycznia 2025 r.:
      • likwidacja faktur wystawianych za pomocą kas rejestrujących oraz paragonów uznanych za faktury,
      • stosowanie obowiązkowych e-Faktur przez podmioty zwolnione przedmiotowo i podmiotowo z podatku VAT,
      • stosowanie sankcji za wystawianie faktur poza KSeF pomimo takiego obowiązku, wystawienie faktury niezgodnie z udostępnionym wzorem oraz w sytuacji braku przekazania w określonym terminie faktur, które zostały wystawione w trakcie trwania awarii lub w trybie offline.
  • Wyłączenie obowiązku wystawiania e-Faktur za pośrednictwem KSeF dla:
    • faktur wystawiane dla konsumentów (B2C)
    • biletów za przejazd autostradą, biletów za przejazdy komunikacyjne.
  • Rezygnacja z wprowadzenia tzw. propozycji faktury korygującej, z jednoczesną likwidacją not korygujących – od 1.07.2024 jedynym sposobem na dokonanie korekty jakichkolwiek danych na fakturze będzie wystawienie faktury korygującej do faktury sprzedaży.
  • Rozszerzenie możliwości wystawiania faktur w tzw. „trybie offline” na przypadki niedostępności KSeF z przyczyn leżących po stronie podatnika – wystawienie e-Faktur według udostępnionego wzoru przy jednoczesnym zobowiązaniu podatnika do dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego.
  • Doprecyzowanie sposobu ustalania kursu wymiany walut do przeliczania kwot podstawy opodatkowania i podatku VAT na e-Fakturze – przeliczenia na złote będzie można dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający datę wystawienia wskazaną na fakturze (pole P_1). Warunkiem do zastosowania takiego sposobu przeliczenia waluty jest to, iż e-Faktura zostanie wystawiona przy użyciu KSeF nie później niż następnego dnia po jej wystawieniu w systemie księgowym (według daty wskazanej w polu P_1).
  • Rezygnacja z wprowadzania zmian w zakresie wystawiania faktur przed powstaniem obowiązku podatkowego – e-Faktury będą mogły nadal być wystawiane nawet 60 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż projekt nadal przewiduje wprowadzenie obowiązkowych e-Faktur dla podmiotów posiadających w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności do VAT. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Finansów ten obowiązek zostanie wprowadzony przy jednoczesnym wsparciu podatników w prawidłowym ustalaniu czy stałe miejsce prowadzenia działalności do VAT występuje – mają zostać opublikowane objaśnienia lub interpretacja ogólna.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.