Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie korekt cen transferowych (dalej: Objaśnienia). Objaśnienia odnoszą się do przepisów dotyczących zasad dokonywania korekty cen transferowych obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. (tj. art. 11e ustawy o CIT i art. 23q ustawy o PIT).

O opublikowanym projekcie objaśnień i jego najważniejszych informacjach w nim zawartych informowaliśmy Państwa w newsletterze nr 58/2020.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje zawarte w Objaśnieniach:

  • Celem korekty cen transferowych jest dostosowanie cen transferowych za dany okres rozliczeniowy do wysokości zgodnej z zasadą ceny rynkowej.
  • Korekty cen transferowych można dokonać jedynie w odniesieniu do transakcji, które pierwotnie zostały zawarte zgodnie z zasadą ceny rynkowej.
  • Korekta cen transferowych jest korektą retrospektywną, co oznacza, iż koryguje cenę transferową za okres przeszły.
  • Korekta cen transferowych powinna zostać, co do zasady, dokonana przed złożeniem zeznania rocznego za dany rok i powinna obejmować okres nie dłuższy niż jeden rok podatkowy.
  • W przypadku korekt cen transferowych zmniejszających dochód podatnika, podatnik powinien posiadać oświadczenie podmiotu powiązanego, że ten podmiot dokonał korekty w takiej samej wysokości.
  • Podmioty powiązane powinny dążyć do zastosowania ex post tej samej metody weryfikacji, która została zastosowana ex ante do ustalenia cen transferowych. Ewentualna zmiana metody weryfikacji jest możliwa na zasadzie wyjątku, jednak wymaga szczególnego uzasadnienia.
  • W sytuacji gdy korekta cen transferowych nie powoduje zmiany wynagrodzenia z tytułu dokonanych transakcji – konkretnych dostaw towarów lub świadczenia usług – natomiast ma na celu dostosowanie poziomu rentowności spółki do poziomu rynkowego, taka korekta pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT. W konsekwencji nie jest dokumentowana fakturą VAT.
  • W przypadku korekt cen transferowych zmniejszających dochód podatnika (in minus), podatnik powinien posiadać oświadczenie podmiotu powiązanego, że ten podmiot dokonał korekty w takiej samej wysokości. Przepisy ustawy o CIT nie określają formy oświadczenia podmiotu powiązanego, jednakże przyjmuje się, że oświadczenie powinno być złożone w formie pisemnej.
  • W przypadku gdy korekta in minus dokonywana jest na podstawie dokumentu księgowego wystawionego przez samego podatnika (bez otrzymania dokumentu księgowego od podmiotu powiązanego), podatnik powinien uzyskać oświadczenie podmiotu powiązanego o dokonaniu korekty.
  • W przypadku gdy podmiot powiązany wystawia dokument księgowy stanowiący podstawę do dokonania korekty i przekazuje go podatnikowi, otrzymanie tego dokumentu wypełnia warunek posiadania oświadczenia podmiotu powiązanego o dokonaniu korekty cen transferowych (o ile spełnia on jednocześnie wymogi stawiane dowodom księgowym, zgodnie z zasadami przyjętymi przez obowiązujące przepisy o rachunkowości).
  • Korektą cen transferowych nie jest w szczególności korekta spowodowana: błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, udzieleniem rabatów lub opustów cenowych, czy zmianą zakresu świadczenia.

Pełną treść Objaśnień znajdą Państwo pod poniższym linkiem:
https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/objasnienia-podatkowe-dotyczace-korekty-cen-transferowych/

Jeżeli powyższe zagadnienie dotyczy Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.