7 kwietnia 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) wydał wyrok w sprawie C-333/20, którego przedmiotem jest wykładnia art. 44 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: „Wyrok”).

Wyrok odnosi się do zagadnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na potrzeby VAT w postaci zaplecza technicznego i osobowego spółki zależnej zlokalizowanej w innym kraju członkowskim.

Jakkolwiek wyrok ten został wydany w rumuńskiej sprawie, może mieć on istotne znaczenie również dla polskich podatników. Polskie organy często dopatrują się posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na potrzeby VAT w Polsce przez zagranicznych usługobiorców. Z kolei skutki uznania, iż podmiot zagraniczny posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o zaplecze techniczne i osobowe spółki zależnej zlokalizowanej w innym kraju członkowskim mają niebagatelne znaczenie dla polskich usługodawców. W takim bowiem przypadku polskie organy podatkowe kwestionują rozliczenie świadczonych przez nich usług na zasadzie reverse charge i nakazują opodatkowanie takich usług jak usług krajowych.

Wyrok jest korzystny. TSUE potwierdził w Wyroku, że spółka mająca siedzibę w jednym państwie członkowskim nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim ze względu na to, iż posiada tam spółkę zależną, która na podstawie umów udostępnia jej zaplecze techniczne i personalne, za pomocą których świadczy ona, na zasadach wyłączności, usługi marketingowe, regulacyjne, reklamowe i reprezentacji, mogące mieć bezpośredni wpływ na wielkość sprzedaży.

Wyrok TSUE stanowi kolejny w ostatnim czasie przykład pozytywnego dla podatników stanowiska w zakresie pojęcia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku korzystania z zaplecza technicznego i osobowego spółki zależnej zlokalizowanej w innym kraju członkowskim (wyrok TSUE z dnia 3 czerwca 2021 r. w sprawie C-931/19 dot. Titanium Ltd.).

Mamy nadzieję, że stanowisko TSUE wpłynie również na liberalizację podejścia polskich organów podatkowych do tematyki stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.