Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał istotne orzeczenie dotyczące faktur wystawionych przed terminem wynikającym z ustawy o VAT. Mowa o wyroku z 18 grudnia 2024 r. o sygn. I FSK 996/21, który dotyczy odliczenia podatku VAT z tzw. „pustych faktur”. To zagadnienie od wielu lat jest przedmiotem rozbieżnych rozstrzygnięć organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. Po kolejnym wyroku NSA można mieć nadzieję na ujednolicenie linii interpretacyjnej i jej zmianę na korzyść podatników.
Dyrektor KIS, który wydawał interpretację indywidualną w sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia, uznał, że wystawca faktury zaliczkowej powinien ją skorygować jako wystawioną z naruszeniem przepisów ustawy o VAT jeśli po upływie 30 dni od dnia wystawienia faktury (obecnie 60 dni) zaliczka nie zostanie uregulowana. Brak korekty będzie skutkował obowiązkiem zapłaty wykazanego na niej podatku VAT zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT dotyczącym tzw. „pustych faktur”, a nabywcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z takiej faktury.
Zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny jak i ostatecznie NSA zgodnie orzekły, że faktura dokumentująca otrzymanie zaliczki, wystawiona przed ustawowym terminem (60 dni przed dniem otrzymania zaliczki), nie powinna być traktowana jako tzw. „pusta faktura”, o ile zaliczka została faktycznie uiszczona. Sąd podkreślił, że takie uchybienie formalne nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT, jeśli warunek materialnoprawny w postaci zapłaty zaliczki został spełniony przed skorzystaniem z tego prawa.
Takie stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny zaprezentował już wcześniej, m.in. w wyrokach z 21 czerwca 2023 r. (I FSK 686/19) i 21 kwietnia 2023 r. (I FSK 229/20), dając podatnikom istotne argumenty w sporach z organami podatkowymi kwestionującymi prawo do odliczenia VAT z faktur zaliczkowych. Warto jednak pamiętać, że mimo potwierdzenia przez NSA możliwości odliczenia VAT, nie konwaliduje to wystawionej faktury. Podatnicy są nadal zobowiązani do przestrzeganie wynikających z ustawy o VAT warunków i terminów wystawiania faktur. W praktyce oznacza to jednak, że podatnicy zyskują silne argumenty na potwierdzenie prawa do odliczenia VAT z zbyt wcześnie wystawionych faktur.
Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.