Zwracamy uwagę na fakt, że przy okazji przygotowywania dokumentacji cen transferowych za rok 2024 może zaistnieć konieczność zaktualizowania analizy cen transferowych przygotowanej w ubiegłych latach.
Zgodnie z art. 11c Ustawy o CIT, podmioty powiązane są zobowiązane do ustalania cen transferowych na warunkach, na które zgodziłyby się podmioty niepowiązane. Jeżeli wymóg ten nie zostanie spełniony, organy podatkowe mogą szacować transakcje między podmiotami powiązanymi lub nawet dokonać ich recharakteryzacji w celu ustalenia wartości rozliczeń na warunkach uznawanych za rynkowe i od tej kwoty obliczyć należną podstawę opodatkowania.
Aby zapewnić zgodność rozliczeń z tymi wymogami i tym samym ochronę przed doszacowaniem podatku każda kontrolowana transakcja, która przekracza progi dokumentacyjne i która jednocześnie nie może być objęta odpowiednimi zwolnieniami, musi mieć przygotowaną i dołączoną do lokalnej dokumentacji cen transferowych tzw. analizę cen transferowych.
Analiza cen transferowych najczęściej przybiera formę analizy porównawczej lub też alternatywnie może również przybrać formę opisu zgodności. Analizy porównawcze są zazwyczaj zlecane do wykonania firmom posiadającym dostęp do komercyjnych baz danych i specjalizują się w obróbce tych danych, na których podstawie następuje odtworzenie raportowanych publicznie wyników porównywalnych podmiotów na rynku zawierających podobne transakcje.
Z kolei opis zgodności składa się z ekspertyz lub opinii ekonomicznych dotyczących opisu rozliczeń danej transakcji oraz odpowiednich argumentów uzasadniających, że przyjęte warunki i mechanizmy rozliczeniowe funkcjonują jako wystarczająco zbliżone do ogólnie przyjętej praktyki rynkowej w stosunkach danego rodzaju.
Zgodnie z art. 11r Ustawy o CIT, analiza porównawcza i analiza zgodności podlegają aktualizacji co najmniej raz na 3 lata, chyba że zmiana otoczenia gospodarczego istotnie wpływa na sporządzoną analizę uzasadniającą aktualizację w roku, w którym nastąpiła zmiana. W praktyce założenie to jest rozumiane w taki sposób, że całkowicie nowa analiza powinna być przygotowywana „od podstaw” przynajmniej raz na trzy lata, a jeśli opiera się ona na danych finansowych lub innych danych zmiennych w czasie, warto aktualizować zidentyfikowane dane finansowe raz do roku, aby ustalić, czy rynek zmienił się na tyle, że konieczne jest przeprowadzenie nowej analizy od podstaw.
Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.