Komisja Europejska przychyliła się do wniosku Polski o kontynuowanie stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (split payment) – dotychczasowy obowiązek podyktowany decyzją wykonawczą Rady (UE) wygasa 28 lutego 2025 r.
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dotyczy dostaw towarów bądź świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 15 do Ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz podatników VAT, udokumentowanych fakturą, której kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość w walucie obcej. Nabywca ma wówczas obowiązek dokonać płatności z tytułu przedmiotowego nabycia wybierając przelew bankowy z poleceniem zapłaty w formie podzielonej płatności. W praktyce, sprzedawca otrzymuje na rachunek główny kwotę netto wynikającą z wystawionej faktury, natomiast kwota VAT trafia na dedykowany rachunek VAT.
W decyzji powołano się na sprawozdanie dołączone do wniosku, z którego wynika, że to rozwiązanie obowiązujące w Polsce od 2019 r. pozwoliło ograniczyć straty budżetowe związane z oszustwami VAT, a także zredukować liczbę postępowań z nimi związanych. Ponadto, jak wskazano wzrosło tempo zwrotów VAT oraz uległy zmniejszeniu koszty administracyjne związane z zastąpieniem w pewnym zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia, który wiązał się z dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi.
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w Polsce będzie kontynuowany do 28 lutego 2028 r. Decyzja czeka na zatwierdzenie przez Radę UE.
Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.