Chcielibyśmy zwrócić uwagę na zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu pracy, uchwalonej 1 grudnia 2022 roku przez Sejm.

Do Kodeksu pracy zostanie na stałe (a nie tylko w związku z pandemią COVID-19) wprowadzona możliwość pracy zdalnej. W celu prawidłowego wdrożenia pracy zdalnej, na pracodawców zostanie nałożony obowiązek m.in.:

  • dostarczenia materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, lub
  • wypłaty ekwiwalentu pieniężnego albo ryczałtu w przypadku używania przez pracownika prywatnych narzędzi.

Zapewnienie przez pracodawcę w/w materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub wypłata ekwiwalentu pieniężnego albo ryczałtu nie będą prowadziły do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT po stronie pracownika.

Już teraz pojawiają się jednak wątpliwości, jak kalkulować ekwiwalent i ryczałt. Ich wysokość ma odpowiadać przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy zdalnej. Zgodnie z ustawą nowelizującą, przy szacowaniu mają być brane pod uwagę w szczególności „(…) normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych”. Pracodawcy apelują jednak o bardziej precyzyjne wytyczne.

Ustawa została przekazana do Senatu. Będziemy informować o dalszym przebiegu procesu legislacyjnego.

Zmiany dotyczące pracy zdalnej mają wejść w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.