1 grudnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt), który doprecyzowuje przepisy w zakresie obowiązkowego stosowania faktur ustrukturyzowanych (e-Faktur).

Co ważne, zgodnie z Projektem do obligatoryjnego stosowania e-Faktur zobowiązani są podatnicy posiadający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Przyjęty zakres podmiotowy jest szerszy niż określony w Decyzji Wykonawczej Rady (UE), która umożliwiała nałożenie obowiązku stosowania e-Faktur wyłącznie w przypadku podmiotów mających swoją siedzibę na terytorium Polski.

Podmioty nieobjęte obowiązkowym system e-Faktur będą mogły stosować je fakultatywnie lub wystawiać na dotychczasowych zasadach (poza KSeF). Ponadto, podmioty te będą otrzymywać faktury od dostawców w sposób z nimi ustalony (m.in. poza KSeF).

W przypadku nieprzestrzegania obowiązku wystawiania e-Faktur ustawodawca przewidział kary pieniężne:

  • do 100% wysokości kwoty podatku wykazanego na tej fakturze,
  • w przypadku faktury bez wykazanego podatku – do 18,7% wysokości kwoty  należności ogółem wykazanej na tej fakturze.

Według Projektu przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2024r. z wyjątkiem kar, które miały wejść od 1 lipca 2024 r.

Projekt na obecnym etapie został dopuszczony do konsultacji publicznych.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.