Minister Jacek Sasin zaanonsował w ubiegłym tygodniu w mediach nowy podatek od nadzwyczajnych zysków (windfall tax). Taki extra podatek miałby wynieść 50% i zostać nałożony na przedsiębiorców, których marża brutto za 2022 r. byłaby większa od uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021.

Efekt był natychmiastowy i spowodował, że z GPW wyparowało 40 mld zł, a kurs złotego zanurkował.

W odpowiedzi na ostrą na krytykę, Minister Sasin broni jednak swojego pomysłu tym, że ma to być danina nie od zysków, a od napędzających inflację marż. Jego zdaniem sama idea podatku od nadzwyczajnych zysków „wpisuje się” również w propozycję Komisji Europejskiej (KE).

Owszem, KE przedstawiła propozycje ograniczenia zysków, ale tylko producentów energii, którzy nie korzystają z najdroższego surowca, jakim jest gaz. Propozycja KE dotyczy producentów energii wykorzystujących technologie o niskich kosztach, takich jak np. odnawialne źródła energii, energia jądrowa, dostarczających energię elektryczną do sieci po kosztach niższych od cen ustalonych przez droższych producentów „marginalnych” (krańcowych).

KE przedstawiło m.in. dwa rozwiązania. Pierwsze to ustalenie górnego limitu dochodów inframarginalnych na poziomie 180 euro/MWh, dochody powyżej pułapu miałyby być pobierane przez rządy państw członkowskich i przeznaczane na pomoc w obniżaniu rachunków dla odbiorców energii. Drugie to wprowadzenie tymczasowej opłaty solidarnościowej od nadwyżek zysków pochodzących z działalności prowadzonej w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii, które nie są objęte pułapem dochodów inframarginalnych.

Zaproponowane przez Ministra Sasina propozycje „podatku od inflacji” dalece wykraczają jednak poza koncepcje wypracowywane na poziomie unijnym. Niepokojące jest to, że tej propozycji nie skreśla kancelaria premiera. Z przecieków prasowych wynika jednak, iż jest sceptyczna co do tego, kto miałby płacić taką nową daninę: czy wszystkie duże spółki, czy też konkretne branże (np. spółki energetyczne i banki).

Warto podkreślić, że na chwilę obecną nie ma jeszcze żadnego projektu prawnego w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że taki projekt nie może się pojawić, zwłaszcza w sytuacji braku zdecydowanego sprzeciwu. Aby sprawa nie nabrała nieobliczalnego w skutkach obrotu, izby przemysłowo-handlowe, biznes i doradcy powinni niezwłocznie zwrócić się do Premiera o zaniechanie tego typu działań lokalnych wobec planów KE oraz dla zagwarantowania stabilności i bezpieczeństwa na polskim rynku inwestycyjnym.

W sprawie zwrotów akcji co do podatku od nadzwyczajnych zysków będziemy na bieżąco informować.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.