15 lutego 2021 r. została wydana interpretacja ogólna dot. rozliczania transakcji przy użyciu kart paliwowych. Interpretacja uwzględnia tezy wyroku TSUE w sprawie C-235/18 Vega International.

Interpretacja odnosi się do schematów korzystania z kart paliwowych, w ramach których uczestniczą co najmniej trzy podmioty:

  • podmiot pośredniczący udostępniający karty paliwowe, który nie jest ich emitentem (np. leasingodawca czy też spółka dominująca),
  • posiadacz karty, który przy jej użyciu dokonuje płatności za paliwo,
  • spółka paliwowa (dostawca).

Przedmiotem wątpliwości jest to czy udostępnianie kart przez podmiot pośredniczący stanowi na gruncie ustawy o VAT świadczenie usług czy też łańcuchową dostawę towarów.

Minister Finansów nie dał jasnej odpowiedzi. Uznał, że z uwagi na mnogość funkcjonujących modeli z wykorzystywaniem kart paliwowych każdy stan faktyczny powinien być analizowany osobno. Wskazał przy tym na przesłanki, których łączne spełnienie powinno skutkować kwalifikacją transakcji między podmiotem pośredniczącym a posiadaczem karty jako świadczenie usług:

  • nabywanie towaru przez posiadacza karty bezpośrednio od dostawców,
  • decydowanie wyłącznie przez posiadacza karty o szczegółach transakcji (wybór miejsca nabycia, ilości oraz jakości towaru, momencie zakupu i sposobie wykorzystania towaru),
  • ponoszenie przez posiadacza karty całości kosztów związanych z nabyciem towaru,
  • ograniczenie się podmiotu pośredniczącego do udostępnienia karty paliwowej jako instrumentu finansowego pozwalającego nabyć towar.

Jednocześnie w komunikacie wydanym w związku z opublikowaniem interpretacji ogólnej MF przypomniał o uchyleniu art. 7 ust. 8 ustawy o VAT i tym samym o utracie aktualności dotychczas wydanych interpretacji w tym zakresie.

Zwracamy uwagę, że błędna klasyfikacja transakcji może generować negatywne skutki nie tylko po stronie podmiotu udostępniającego karty, ale też ich posiadaczy (brak prawa do odliczenia VAT naliczonego). Problem dotyczy zatem nie tylko branży flotowej, ale też leasingobiorców czy też firm transportowych.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.