Dnia 26 lutego 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał kolejny niekorzystny dla podatników wyrok, sygn. I FSK 1313/17 (dalej: Wyrok), dotyczący stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę mającego siedzibę za granicą (dalej: Spółka), który korzysta z usług świadczonych przez polskiego podwykonawcę (w tym przypadku podmiot powiązany).
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w Wyroku, Spółka dostarcza materiały oraz niezbędne wyposażenie do polskiego podmiotu, który następnie realizował usługi uszlachetniania tych materiałów, w tym montaż komponentów, magazynowanie oraz transport towarów gotowych do wnioskodawcy. Dodatkowo Spółka zatrudnia w Polsce jednego pracownika, który w ramach swoich obowiązków m.in. wyszukuje nowych klientów zarówno w Polsce, jak i na terenie innych krajów. Przy czym wszelkie decyzje dotyczące prowadzonej działalności podejmowane są przez Spółkę w kraju siedziby (poza Polską).
Uzasadnienie nie zostało dotychczas opublikowane, jednak Wyrok podtrzymuje stanowisko WSA z dnia 23 marca 2017 r. (sygn. III SA/Wa 1033/16), zgodnie z którym struktura stworzona przez Spółkę w Polsce spełnia warunki uznania jej za stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb VAT. Kluczowym argumentem przemawiającym za takim rozstrzygnięciem jest okoliczność, że działalność prowadzona przez Spółkę w Polsce ma charakter ciągły, powtarzalny i nieprzemijający. Świadczy o tym m.in. umowa zawarta na czas nieokreślony z polskim podmiotem. Zdaniem WSA bez znaczenia pozostaje natomiast przynależność magazynów, zasobów personalnych i technicznych do podmiotu polskiego oraz to, że siedziba zarządu Spółki w całości znajduje się poza Polską.
Omawiane zagadnienie może być istotne zarówno dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi na rzecz podmiotów zagranicznych, jak i podmiotów zagranicznych nabywających te usługi. Świadczenie usług dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wpływa bowiem na ich opodatkowanie polskim VAT. Poinformujemy Państwa o szczegółach rozstrzygnięcia NSA jak tylko ukaże się uzasadnienie Wyroku.
Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.