02 grudnia 2024 roku upłynął termin na przekazanie do właściwego Urzędu Skarbowego informacji o cenach transferowych TPR dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (dla pozostałych podatników termin ten upływa z końcem jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego).
Informacja o cenach transferowych (TPR) to zbiór informacji o transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi, składany na specjalnym formularzu za pośrednictwem bramki teleinformatycznej stworzonej przez Ministerstwo Finansów.
Zgodnie z przepisami, informacja o cenach transferowych jest składana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (na formularzu TPR-P – w przypadku podatku PIT lub TPR-C – w przypadku podatku CIT) i zawiera informacje dotyczące podmiotów powiązanych, wyników finansowych osiągniętych w dokumentowanym okresie, transakcji kontrolowanych oraz stosowanych cenach transferowych i metodach ich weryfikacji. Sporządza się ją na podstawie wcześniej przygotowanej dokumentacji Local File, a w samym formularzu zawarte jest także oświadczenie o sporządzeniu tej dokumentacji.
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego, niezłożenie informacji lub podanie w niej informacji nieprawdziwych jest zagrożone karą grzywny nawet do 720 stawek dziennych, a złożenie informacji po terminie – karą grzywny do 240 stawek dziennych. Odpowiedzialność za złożenie informacji ponoszą osoby fizyczne odpowiedzialne za rozliczenia podmiotu powiązanego w zakresie cen transferowych, czyli członkowie Zarządu.
W przypadku, w którym informacja TPR nie została jeszcze złożona, a już upłynął ustawowy termin na dopełnienie tego obowiązku, podatnik może skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu, o której mowa w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Czynny żal będzie jednak bezskuteczny, jeżeli zostanie złożony już po powzięciu przez odpowiednie organy informacji o spóźnieniu – dlatego też jak najszybsze dopełnienie obowiązków (złożenie formularza TPR wraz ze stosownym pismem do US) pozwala znacząco ograniczyć lub całkowicie uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej.
Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.