15 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną (data publikacji 24.04.2020, nr SP4.8223.1.2020) w sprawie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) od wypłaty niektórych należności dokonywanych przez zagraniczne zakłady podatkowe polskich rezydentów na rzecz nierezydentów.

W omawianej interpretacji ogólnej Minister Finansów wskazał, iż biorąc pod uwagę:

  • specyficzną sytuację zagranicznego zakładu podatkowego polskiego rezydenta, zakładającą fikcję funkcjonalnej odrębności (fikcję niezależnego przedsiębiorstwa) i
  • rzeczywisty charakter czynności z udziałem takiego zakładu

– skutki nabycia przez taki zagraniczny zakład świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce, stosownie do przepisów art. 29 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, mogą być różne pod względem obowiązku poboru polskiego podatku u źródła w zależności od tego, czy świadczenia te oraz związane z nimi koszty przyporządkowane są do owego zakładu, czy też nie.

Zdaniem Ministra Finansów, w sytuacji, gdy zagraniczny zakład polskiego rezydenta prowadzi działalność gospodarczą i ponosi ze swojego majątku wydatek – będący dla tego zakładu kosztem w ujęciu podatkowym – z tytułu wypłacanych na rzecz nierezydenta należności określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT albo art. 29 ust. 1 ustawy o PIT, takie należności nie powinny być traktowane jako przychody uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W efekcie przedmiotowe należności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce, a zatem polski rezydent ani jego zagraniczny zakład nie mają obowiązku poboru podatku u źródła.

Jednocześnie w sytuacji, gdy wydatek zagranicznego zakładu polskiego rezydenta, z tytułu wypłacanych na rzecz nierezydenta należności określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT albo art. 29 ust. 1 ustawy o PIT, nie służy celom działalności gospodarczej tego zagranicznego zakładu i nie może być przypisany temu zakładowi lecz przypisywany jest polskiej centrali, wówczas po stronie nierezydenta (odbiorcy płatności) powstaje przychód w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT albo art. 3 ust. 2b pkt 7 ustawy o PIT, a dokonujący wypłaty zakład podatkowy ma obowiązek poboru polskiego podatku u źródła.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.