Wprowadzono zmiany w zakresie obowiązku sporządzenia i przekazania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, tj. formularza ORD-U (art. 82 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z przepisami podatnik zobowiązany jest bez wezwania do sporządzenia i przekazania informacji o zawartych przez niego umowach, co do zasady w następujących sytuacjach:

  • W przypadku istnienia bezpośrednich lub pośrednich powiązań w wysokości co najmniej 5% pomiędzy stronami umów – jeśli suma należności lub zobowiązań wynikająca z tych umów, zawartych przez podatnika z tym samym nierezydentem, przekroczyła w roku podatkowym równowartość 300 tyś EUR.
  • W przypadku umów zawartych przez podatnika z nierezydentem posiadającym przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – jeśli jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekroczyła równowartość 5 tyś EUR.

Od 1 stycznia 2022 r. dodany został nowy przepis (art. 82 §1c Ordynacji podatkowej), który określa, że powyższych zasad nie stosuje się do podmiotów zobowiązanych do sporządzenia informacji o cenach transferowych, tj. formularza TPR. Wyłączenie to nie dotyczy podatników oraz spółek niebędących osobami prawnymi, które dokonują tzw. bezpośrednich lub pośrednich transakcji rajowych (o których mowa w art. 23za ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 11o ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Nowy przepis ma zastosowanie do informacji o umowach zawartych z nierezydentami składanych po dniu 31 grudnia 2021 r. Informacje tę składa się z kolei w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego.

Oznacza to, że podmioty, które spełniły łącznie następujące przesłanki:

  • dokonywały w roku podatkowym zakończonym w grudniu 2021 roku, transakcji z nierezydentami, które są objęte obowiązkiem raportowania ORD-U;
  • dokonywały w analogicznym okresie transakcji objętych obowiązkiem raportowania w zakresie cen transferowych (informacja o cenach transferowych na formularzu TPR); oraz
  • nie dokonywały w analogicznym okresie tzw. bezpośrednich lub pośrednich transakcji rajowych, objętych obowiązkiem raportowania w zakresie cen transferowych (informacja o cenach transferowych na formularzu TPR);

– nie będą zobowiązane do złożenia formularza ORD-U za ten okres.

W przypadku niespełnienia ostatniego z powyższych warunków, tj. jeśli podatnik będzie obowiązany do złożenia informacji TPR w zakresie tzw. bezpośrednich lub pośrednich transakcji rajowych – powstanie obowiązek złożenia formularza ORD-U.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.