W dniu 7 grudnia br. Sejm przyjął do procedowania rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt).

Wśród planowanych zmian, w Projekcie znajdują się także postanowienia dotyczące podatków dochodowych. Proponowane rozwiązania mają na celu przedłużenie do 31 grudnia 2023 r. obowiązujących już preferencji podatkowych w związku z trwającym konfliktem w Ukrainie, które polegają w szczególności na:

  1. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu wytworzenia lub nabycia rzeczy i  praw przekazanych w formie darowizny w okresie od 24 lutego 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych w Ukrainie, w tym przekazane organizacjom pożytku publicznego, jednostkom samorządu terytorialnego, wojewodom, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego – o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 52zf ustawy o PIT i art. 38w ustawy o CIT),
  2. niezaliczaniu do przychodów wartości darowizn oraz nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od 24 lutego 2022 r. w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych w Ukrainie – są to świadczenia otrzymywane przez podatników, o których mowa w pierwszym punkcie (art. 52zg ustawy o PIT i art. 38x ustawy o CIT),
  3. zwolnieniu z opodatkowania podatkiem PIT pomocy humanitarnej otrzymanej od 24 lutego 2022 r. przez obywateli Ukrainy, którzy w związku z toczącymi się działaniami wojennymi przybyli do Polski (art. 52zh ustawy o PIT),
  4. możliwości uznania za spełniony warunku dotyczącego posiadania na terytorium Polski ośrodka interesów życiowych na podstawie pisemnego oświadczenia osoby fizycznej (art. 52zj ustawy o PIT).

Zgodnie z przepisem przejściowym Projektu oraz w celu zachowania ciągłości, powyższe zmiany stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 roku.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.