4 listopada 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Ustawa reguluje m. in. wypłatę rekompensaty z tytułu stosowania ceny maksymalnej energii elektrycznej dla określonych podmiotów.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów stanową element podstawy opodatkowania. W interpretacji indywidualnej wydanej 29 czerwca 2023 r. (sygn. 0112-KDIL3.4012.269.2023.2.EW), Dyrektor KIS wskazał, że w sytuacji, gdy otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), to podlega ona opodatkowaniu VAT.

W ocenie organu podatkowego rekompensata (dopłata) do energii elektrycznej przyznana na podstawie w/w ustawy ma taki właśnie charakter, gdyż w bezwzględny i bezpośredni sposób wiąże się z dostawą energii elektrycznej dla określonych odbiorców, a celem jej udzielenia jak określone świadczenie wzajemne, tj. obniżenie ceny energii elektrycznej. W konsekwencji rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej energii elektrycznej dla określonych podmiotów:

  • stanowi wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za dostawę energii elektrycznej dokonywanej na rzecz określonych podmiotów,
  • stanowi element podstawy opodatkowania dostawy energii elektrycznej,
  • w konsekwencji podlega opodatkowaniu VAT, co oznacza, że sprzedawca energii elektrycznej ma obowiązek naliczenia VAT i jego zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Podobne interpretacje zostały wydane w zakresie dopłat do gazu oraz energii cieplnej (np. interpretacja z 7 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.622.2022.1.MAZ czy też interpretacja z 21 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.299.2023.1.MŻ).

Podmioty uprawnione dokonujące sprzedaży energii elektrycznej, gazu czy energii cieplnej, którym przysługuje rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej powinny dokonać weryfikacji swoich rozliczeń VAT w zakresie opodatkowywania otrzymanych dopłat.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.