Dnia 5 lutego 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał korzystny dla podatników wyrok, sygn. II FSK 1038/19, (dalej: Wyrok) dotyczący możliwości rozliczania w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej kosztów kwalifikowanych w postaci wynagrodzeń pracowniczych wypłacanych za czas urlopu oraz zwolnienia chorobowego.

NSA podtrzymał w mocy wyrok wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w dniu 13 lutego 2019 r., sygn. I SA/Sz 835/18. W uzasadnieniu NSA odwołał się do przepisów Kodeksu Pracy które wskazują, że wynagrodzeniem ze stosunku pracy są m.in.: wynagrodzenie za czas choroby oraz za czas urlopu. Takie wypłaty stanowią zatem przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT i na podstawie którego mogą być uznane za koszty kwalifikowane związane z wynagrodzeniem pracowników, którzy zajmują się działalnością badawczo-rozwojową.

Jest to pierwszy korzystny dla podatników wyrok w analogicznej sprawie, wydany przez NSA. Utrwalona linia interpretacyjna jest natomiast odmienna – organy nadal wskazują, że podczas nieobecności pracownika spowodowanej np. urlopem czy inną usprawiedliwioną przyczyną, pracownik ten nie wykonuje czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, a zatem za ten czas jego wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

Pisemne uzasadnienie Wyroku nie zostało jeszcze opublikowane. Będziemy na bieżąco informować o dalszym rozwoju linii orzeczniczej.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.