Z dniem 1 lipca 2020 r. zmodyfikowano przepisy, na podstawie których dokonywanie transakcji powyżej 15 tys. zł, bez uprzedniego zweryfikowania rachunku kontrahenta na tzw. Białej Liście, nie skutkuje ponoszeniem przez podatników:

  • negatywnych konsekwencji na gruncie PIT/CIT (brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych) oraz
  • solidarnej odpowiedzialności w VAT za zaległości podatkowe dostawcy.

Powyższa zmiana wprowadzona została na mocy ustawy z dnia 5 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (dalej: Nowelizacja).

Zgodnie z Nowelizacją:

  • wydłużono termin na złożenie do naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia o dokonaniu zapłaty należności na rachunek spoza Białej Listy – z 3 do 7 dni od dnia zlecenia przelewu (w tym zakresie, należy jednocześnie pamiętać, iż zgodnie z art. 15zzn ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, termin na złożenie zawiadomienia, przedłuża się do 14 dni od dnia zlecenia przelewu);
  • zmianie uległa właściwość naczelnika urzędu skarbowego, do którego składane jest zawiadomienie
    – z właściwego dla wystawcy faktury na właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności;
  • rozszerzono katalog sytuacji, w których podatnicy nie będą ponosić w/w negatywnych konsekwencji podatkowych w przypadku, gdy zapłata należności przez podatnika:
    • została dokonana przelewem na rachunek banku lub SKOK będący rachunkiem cesyjnym lub rachunkiem wykorzystywanym do celów działalności faktoringowej lub gospodarki własnej banku lub SKOKu – pod warunkiem, że bank, SKOK lub podmiot będący wystawcą faktury wraz z informacją o numerze rachunku do zapłaty poinformowali podatnika, że wskazany rachunek jest jednym z w/w rachunków; lub
    • została dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności; lub
    • wynika z faktury dokumentującej czynności z tytułu WNT, importu towarów, importu usług lub dostawy towarów rozliczanej przez nabywcę.

Jednocześnie zwracamy Państwa uwagę, że zgodnie z przepisami przejściowymi nowe regulacje co do zasady mają zastosowanie do zapłaty należności dokonanej w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 r., jak również do kosztów zaliczonych do kosztów podatkowych po dniu 1 stycznia 2020 r., a więc obowiązują z mocą wsteczną.

Przy czym, nie dotyczy to przepisów w zakresie obowiązku przekazania przez bank, SKOK lub podmiot będący wystawcą faktury, za którą zapłata będzie dokonywana na rachunek, informacji, że rachunek wskazany do zapłaty jest rachunkiem cesyjnym, rachunkiem wykorzystywanym do celów działalności faktoringowej lub gospodarki własnej.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.