Zgodnie z najnowszymi komunikatami medialnymi, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzą prace dotyczące rozszerzenia obowiązku podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Obecnie w przypadku zawarcia umowy zlecenia, dla której podstawa wymiaru składek w danym miesiącu jest równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ubezpieczony nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu kolejnych umów zlecenia. To rozwiązanie pozwala wielu firmom na zmniejszenie kosztów zatrudnienia i zwiększenie dochodu zleceniobiorców. Według danych ZUS, ok. pół miliona ubezpieczonych pracuje w oparciu o więcej niż jedną umowę zlecenia.

W ramach zmian, planowane jest objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów zlecenia, tj. niezależnie od tego czy dana umowa jest pierwszą czy też kolejną umową zawartą przez ubezpieczonego. Według ZUS przełoży się to na zwiększenie ochrony ubezpieczonych (przede wszystkich podwyższenie świadczeń emerytalnych tych osób), uproszczenie systemu odprowadzania składek oraz przywrócenie konkurencyjności pomiędzy przedsiębiorcami. Niemniej, dla wielu firm zmiana będzie skutkowała wzrostem kosztów prowadzenia działalności i zwiększeniem obowiązków administracyjnych.

Nie został jeszcze opublikowany projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która miałaby wprowadzać wskazane powyżej zmiany. Będziemy Państwa na bieżąco informować o rozwoju sprawy.

W praktyce gospodarczej często wykorzystuje się również umowy o dzieło, które co do zasady nie stanowią podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Kwalifikacja danej umowy jako umowy o dzieło a nie umowy zlecenia stanowi jednak częsty przedmiot sporu pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS. Należy pamiętać, że na podstawie tzw. Tarczy Antykryzysowej 1.0 począwszy od 1 stycznia 2021 r. będzie prowadzony rejestr umów o dzieło, a na spółki zostanie nałożony obowiązek informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło w terminie 7 dni od tego zdarzenia.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.