Poprawką do Polskiego Ładu, tj. ustawą z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tzw. i dalej: pakiet SLIM VAT 3), po raz kolejny zmodyfikowane zostały przepisy dotyczące obowiązku przesyłania w formie elektronicznej ksiąg rachunkowych.

Organy podatkowe już teraz mogą żądać udostępnienia w formie ustrukturyzowanej ksiąg rachunkowych prowadzonych przy użyciu programu komputerowego (JPK_KR). Takiego wezwania można spodziewać się w czasie czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej. Stopniowo będzie jednak wprowadzany obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych nie na żądanie, ale bez wezwania po zakończeniu każdego roku podatkowego.

Obowiązek cyklicznego przekazywania organom podatkowym ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej w postaci jednolitego pliku kontrolnego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, został wprowadzony tzw. Polskim Ładem, tj. ustawą z dnia 29 października 2021 roku i miał obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Termin ten przesunięto już dwukrotnie: pierwszy raz ustawą z dnia 9 czerwca 2022 roku, w której dla różnych grup podatników wyznaczono różne daty, drugi raz nowelizacją, o której mowa powyżej.

Zgodnie z art. 13 pakietu SLIM VAT 3, księgi rachunkowe winny być prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przesyłane po raz pierwszy za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, rozpoczynający się po dniu:

  • 31 grudnia 2024 r. – w przypadku:
    • podatkowych grup kapitałowych,
    • podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu przekroczyła równowartość 50 mln euro;
  • 31 grudnia 2025 r. – w przypadku podatników i spółek niebędących osobami prawnymi obowiązanych do przesyłania JPK VAT;
  • 31 grudnia 2026 r. – w przypadku pozostałych podatników i spółek niebędących osobami prawnymi.

Podatnicy będą obowiązani przesyłać księgi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia CIT, czyli do końca 3 miesiąca roku następnego.

Pragniemy wskazać, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu oraz sposób ich wykazywania w tych księgach. Na ten moment nie zostały uchwalone w tym zakresie żadne regulacje.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.