Zgodnie z wymogami ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych podmioty niepubliczne wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS) przed dniem 10 grudnia 2023 r. będą zobowiązane do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, czyli tzw. adresu do e-Doręczeń, w terminie do dnia 10 marca 2024 r.

Doręczenia elektroniczne (tzw. e-Doręczenia) to nowa forma cyfrowej korespondencji między podmiotami publicznymi a niepublicznymi, równoważna pod względem skutków prawnych z doręczeniem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Jest to tzw. usługa zaufania, która ma gwarantować bezpieczeństwo i pewność skutków prawnych doręczanej korespondencji. Docelowo ta forma komunikacji ma zastąpić komunikację za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), a także w tradycyjnej formie pisemnej, doręczanej za pośrednictwem placówki pocztowej.

Zgodnie z komunikatem Ministra Cyfryzacji z dnia 29 maja 2023 r. (dalej: Komunikat) od 10 grudnia 2023 r. posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych będzie obligatoryjnie dla przedstawicieli niektórych wolnych zawodów, w tym: adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, a także dla poszczególnych grup podmiotów publicznych.

Od dnia 10 grudnia 2023 r. obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń będzie nałożony także na nowoutworzone podmioty, które będą rejestrowane w KRS od dnia 10 grudnia 2023 r.

Odmienne terminy dla posiadania adresu do e-Doręczeń określono dla podmiotów wpisanych do CEIDG.

Szczegółowy harmonogram wprowadzenia obowiązku stosowania e-Doręczeń dla poszczególnych typów podmiotów publicznych i niepublicznych jest aktualizowany pod linkiem https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/harmonogram

Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.