Jedno z najnowszych orzeczeń WSA w Gliwicach pokazuje, że organy nie oceniają rynkowego charakteru cen transferowych na podstawie umów i przepływów transakcyjnych, ale dążą do ustalenia, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełni podatnik i jak należy scharakteryzować jego profil funkcjonalny.
W sprawie będącej przedmiotem wyroku WSA I SA/Gl 1563/22, podatnik działa w ramach międzynarodowej struktury kapitałowej w branży motoryzacyjnej. W ramach swojej działalności podatnik produkuje komponenty do produkcji pojazdów i dokonuje dostaw bezpośrednio do podmiotów powiązanych. Podatnik dokonuje zakupu materiałów i prefabrykatów od podmiotów powiązanych oraz nabywa usługi centralne (m.in. w zakresie zakupów i zarządzania klientami – producentami OEM i sprzedaży) jak też korzysta z finansowania udzielanego przez udziałowca.
Organ na podstawie dowodów pozyskanych w trakcie kontroli ustalił, że pomimo bezpośrednich dostaw do podmiotów niepowiązanych, podatnik pełnił rolę producenta o ograniczonych funkcjach i ryzykach (tzw. producenta kontraktowego).
Takie określenie profilu funkcjonalnego organ wywiódł z następujących faktów:
- podatnik odpowiada za:
- produkcję,
- kontrolę jakości,
- pakowanie,
- magazynowanie,
- organizacje dostaw do klienta,
- fakturowanie,
- wspiera proces wyceny produktów (koszty wytworzenia) na potrzeby ofertowania;
- podmiot centralny odpowiada za:
- ofertowanie do klientów,
- negocjowanie warunków dostaw i cen,
- zawieranie kontraktów,
- gospodarkę zaopatrzeniową i zawieranie umów z dostawcami;
- ustanawianie strategii dla Grupy.
Organ zakwestionował rezultaty finansowe (strata na działalności) i dokonał szacowania dochodu na podstawie metody TNMM i w oparciu o analizę porównawczą. Zdaniem organu, podatnik o profilu funkcjonalnym producenta o ograniczonym ryzyku powinien osiągnąć niski, ale stabilny zysk. Dlatego na potrzeby szacowania dochodu organ przyjął wskaźnik rentowności kształtujący się w dolnym zakresie przedziału rynkowego analizy porównawczej.
WSA w Gliwicach przyznał rację organowi co do określenia profilu funkcjonalnego i zasadności dokonania szacowania dochodu. Jednakże, WSA uchylił skarżoną decyzję i przyznał rację skarżącej co do błędnego ustalenia dochodu do opodatkowania w wyniku nierozliczenia strat z lat ubiegłych.
Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.