6 kwietnia 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt).

Nowelizacja ma na celu transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Proponowane zmiany nakładają obowiązek sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym (dalej: Sprawozdanie) na wszystkie duże przedsiębiorstwa wielonarodowe mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i przedsiębiorstwa wielonarodowe spoza UE prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem oddziału lub jednostki zależnej.

Zgodnie z Projektem, Sprawozdanie są obowiązane sporządzać, publikować i udostępniać:

  1. jednostka dominująca najwyższego szczebla, jeżeli przychody ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym tej jednostki przekraczają dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych kwotę 3 500 000 000 zł;
  2. jednostka samodzielna, jeżeli przychody ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym tej jednostki przekraczają dla każdego z dwóch ostatnich lat obrotowych kwotę 3 500 000 000 zł.

W celu publikacji i udostępnienia Sprawozdania kierownik jednostki, w terminie 12 miesięcy od dnia bilansowego:

  1. składa we właściwym rejestrze sądowym sprawozdanie o podatku dochodowym wraz z odmową podpisu tego sprawozdania oraz oświadczeniem lub odmową złożenia oświadczenia, że sprawozdanie to spełnia wymagania przewidziane w ustawie, jeżeli te odmowy lub to oświadczenie zostały sporządzone, oraz
  2. zamieszcza sprawozdanie o podatku dochodowym na stronie internetowej jednostki, przy czym sprawozdanie to jest udostępniane na tej stronie przez okres co najmniej 5 lat.

Natomiast Sprawozdanie za rok obrotowy, dotyczące odpowiednio jednostki dominującej najwyższego szczebla lub jednostki samodzielnej, są obowiązane publikować i udostępniać:

  1. jednostka zależna, oraz
  2. oddział

– po spełnieniu warunków określonych w Projekcie.

Samo Sprawozdanie jest sporządzane na dzień bilansowy i obejmuje takie informacje, jak m.in.:

  • opis charakteru działalności jednostek;
  • liczbę pracowników w przeliczeniu na pełen etat;
  • przychody, w tym transakcje ze stronami powiązanymi;
  • kwotę zysku lub straty przed opodatkowaniem;
  • kwotę podatku dochodowego zapłaconego oraz należnego;
  • kwotę niepodzielonego zysku.

Przedmiotowe rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie Projekt jest na etapie opiniowania. Będziemy na bieżąco informować o postępach prac legislacyjnych w tym zakresie.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.