16 czerwca 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzający obowiązkowe e-Faktury i Krajowy System e-Faktur (KSeF) (dalej: „Ustawa”).

Poprawki do projektu Ustawy zgłoszone podczas trwania prac w komisji sejmowej zostały częściowo uwzględnione, a dotyczą one przede wszystkim wystawiania faktur w trakcie trwania awarii.

Obecnie Ustawa oczekuje na przekazanie do Senatu RP w celu prowadzenia dalszych prac legislacyjnych.

Poniżej prezentujemy główne założenia projektu Ustawy z uwzględnieniem wprowadzonych poprawek:

  • e-Faktury będą obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. dla podatników VAT posiadających siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, jeśli to stałe miejsce prowadzenia działalności będzie uczestniczyło w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę.
  • podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo lub przedmiotowo będą zobowiązani do wystawiania e-Faktur od 1 stycznia 2025 r.
  • obowiązkowym KSeF nie będą objęte:
    • faktury konsumenckie (B2C),
    • bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych),
    • faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.
  • W przypadku awarii KSeF faktury (w tym faktury korygujące) podatnicy będą mogli wystawiać w trybie offline poza KSeF i przesyłać je do KSeF w terminie 7 dni roboczych od dnia zakończenia awarii.
  • W przypadku czasowej niedostępności występującej po stronie podatnika albo okresie trwania awarii KSeF, podatnicy będą mogli wystawiać faktury (w tym faktury korygujące) w trybie offline poza KSeF a następnie dostarczyć faktury do KSeF nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu ich wystawienia.
  • Sankcje za nieprzestrzeganie obowiązków związanych z KSeF będą stosowane od 1 stycznia 2025 r.
  • Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia kwot w walutach obcych na PLN nadal będzie stosowany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 e-Faktury jeżeli zostanie ona przesłana do KSeF kolejnego dnia roboczego.
  • Podatnicy zobowiązani do stosowania e-Faktur będą mogli wystawiać faktury uproszczone (z kwotami do 450 zł albo 100 euro), w tym paragony fiskalne uznane za faktury, tylko do 31 grudnia 2024 r.

Tekst Ustawy został skierowany do dalszych prac w Senacie. Porządek obrad najbliższego posiedzenia Senatu na 21 i 22 czerwca 2023 nie został jednak zaktualizowany o prace na Ustawą. O dalszym rozwoju procesu legislacyjnego będziemy na bieżąco informować.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.