Od 1 stycznia 2024 r. zaczynają obowiązywać zawieszone do końca 2023 r. przepisy o podatku minimalnym i póki co nic nie wskazuje na to, aby termin ten miał ulec wydłużeniu. Zwłaszcza, że Ministerstwo Finansów opublikowało w tym miesiącu na swojej stronie internetowej zaktualizowaną informację o wysokości minimalnego podatku dochodowego (CIT/M).

Dla przypomnienia – podatek ten został wprowadzony w ramach tzw. Polskiego Ładu wraz z początkiem 2022 r., jednak ustawodawca zawiesił stosowanie przedmiotowych przepisów na okres dwóch lat, tj. co do zasady do końca 2023 r. W przypadku podatników z tzw. łamanym rokiem podatkowym wskazane regulacje zaczną obowiązywać od roku podatkowego rozpoczynającego się po 1 stycznia 2024 r.

Podatek minimalny w założeniu ma być narzędziem skierowanym do walki przeciwko podmiotom stosującym agresywną optymalizację podatkową, ale jak wynika z analizy przedmiotowych przepisów, może on dotknąć nie tylko takie podmioty.

Podatkiem tym mogą zostać objęte:

1) spółki będące podatnikami o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce,

2) podatkowe grupy kapitałowe oraz

3) podatnicy o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce prowadzące działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład, w przypadku gdy w roku podatkowym:

– poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych (tj. tzw. działalności operacyjnej) albo

– udział ich dochodów w przychodach podatkowych z działalności operacyjnej wyniósł nie więcej niż 2%.

Podatek minimalny wyniesie 10% podstawy opodatkowania kalkulowanej jako suma:

1) 1,5% przychodów z działalności operacyjnej,

2) kosztów finansowania dłużnego poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych w wartości przekraczającej 30% podatkowej EBITDA oraz

3) kosztów określonych usług i świadczeń niematerialnych poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów rajowych przewyższających wartość 3 mln PLN + 5% podatkowej EBITDA.

Przepisy przewidują również możliwość kalkulowania podstawy opodatkowania w tzw. sposób uproszczony jako 3% przychodów podatkowych.

Podatek minimalny jest kalkulowany po zakończeniu roku podatkowego. W praktyce więc pierwsze obowiązki na gruncie tych przepisów powstaną po zamknięciu roku 2024. Niezależnie od tego warto już teraz przyjrzeć się tym regulacjom i dokonać wstępnej oceny, czy nowa obowiązkowa danina obejmie daną spółkę w przyszłym roku, czy też może jest szansa na zastosowanie odpowiedniego wyłączenia z obowiązku stosowania przedmiotowych przepisów. W ustawie o CIT zawarto bowiem katalog wyłączeń dotyczących konkretnych podatników lub transakcji, do których przepisy o podatku minimalnym nie znajdą zastosowania.

Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.