Ministerstwo Finansów wydało komunikat w zakresie wpływu zmiany umowy leasingu samochodu osobowego zawartej przed dniem 1 stycznia 2019 r. z powodu COVID-19 na rozliczenie w kosztach podatkowych opłat leasingowych.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. dla samochodów osobowych wprowadzono nowy limit opłat, które mogą zostać rozliczone w kosztach podatkowych z tytułu umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. W przypadku samochodów osobowych o wartości przekraczającej 150.000 PLN, podatnicy rozliczą w kosztach podatkowych opłaty wynikające z takich umów w proporcji w jakiej kwota 150.000 PLN pozostaje do wartości samochodu (225.000 PLN dla samochodu elektrycznego).

Ograniczenia podatkowych kosztów nie dotyczą tych umów, które zostały zawarte przed 1 stycznia 2019 r. Nowe limity stosuje się natomiast do umów leasingu najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, które zostały zmienione lub odnowione po dniu 31 grudnia 2018 r.

Z uwagi na zaistniałą sytuację spowodowaną epidemią COVID-19 wielu podatników w porozumieniu z firmami leasingowymi decyduje się na zmianę harmonogramu spłat. W związku z tym powstała wątpliwość, czy w przypadku zmiany umowy leasingu zawartej przed 1 stycznia 2019 r. polegającej na wydłużeniu okresu spłaty możliwe będzie zastosowanie praw nabytych tj. rozliczania kosztów bez uwzględnienia limitu 150.000 PLN.

Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie wyjaśniło: „Zmiana umowy leasingu z powodu COVID-19, która nie wpłynie na wysokość możliwych do zaliczenia do kosztów podatkowych rat leasingowych, a jedynie na ich przesunięcie w czasie, nie powoduje konieczności stosowania do takiej umowy nowych regulacji podatkowych.”

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.