W Ministerstwie Finansów trwają obecnie prace nad wprowadzeniem zmian w zakresie właściwości i specjalizacji urzędów skarbowych. W oparciu o opublikowane projekty rozporządzeń Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 r., nastąpi m.in. centralizacja zadań w określonych obszarach podatkowych:
1. Powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, obsługujący podmioty o największym znaczeniu gospodarczym lub społecznym z obszaru całej Polski. Funkcję tę od 1 stycznia 2021 r. ma pełnić Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, który będzie właściwy dla:
- podatkowych grup kapitałowych oraz spółek wchodzących w ich skład,
- banków państwowych i banków krajowych w formie spółek akcyjnych,
- krajowych zakładów ubezpieczeń oraz krajowych zakładów reasekuracji,
- spółek publicznych mających siedzibę na terytorium Polski,
- osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, z wyłączeniem spółek cywilnych, których przychód/obrót netto przekroczył kwotę 50 mln euro.
2. Powstanie dziewiętnaście wyspecjalizowanych urzędów skarbowych działających we wszystkich województwach, które będą obsługiwać pozostałe kategorie podmiotów o kluczowym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, nienależące do właściwości Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, tj.:
- banki spółdzielcze,
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych,
- przedsiębiorców zagranicznych, którzy w roku podatkowym osiągnęli przychód o równowartości w walucie polskiej co najmniej 3 mln euro,
- osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z wyłączeniem spółek cywilnych, których przychód/obrót wynosi co najmniej 3 mln euro i nie przekracza 50 mln euro.
3. Przeprowadzona zostanie tzw. centralizacja obsługi funduszy inwestycyjnych i emerytalnych – organem właściwym miejscowo będzie w tym zakresie Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
4. Nastąpi tzw. centralizacja obsługi „podatku u źródła” – organem podatkowym właściwym miejscowo w zakresie obsługi „podatku u źródła”, również w sprawach dotyczących stwierdzenia nadpłaty tego podatku, zostanie Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie.
5. Zmianie ulegnie także, w oparciu o kryterium przychodowe, kategoria podmiotów podlegających właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych – spod dotychczasowej właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych zostaną wyłączone podmioty osiągające roczny przychód o równowartości w walucie polskiej niższej niż 3 mln euro.
W przypadku podmiotów o kluczowym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, które w związku z planowanymi zmianami zostaną zaliczone lub wyłączone z tej kategorii, nie ma konieczności składania przez podatników zawiadomienia o zmianie właściwości urzędu skarbowego. W tej sytuacji zmiana właściwości urzędu skarbowego ma nastąpić automatycznie.
Automatyczne przypisanie podmiotów do właściwych urzędów skarbowych nie obejmie jednak niektórych kategorii podatników i płatników. Obowiązek złożenia pisemnego zawiadomienia o zmianie dotychczasowej właściwości naczelnika urzędu skarbowego będzie dotyczył:
- spółek publicznych mających siedzibę na terytorium Polski,
- przedsiębiorców zagranicznych osiągających roczny przychód w wysokości co najmniej 3 mln euro albo osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, których roczny przychód/obrót netto znajduje się w granicy 3-50 mln euro lub przekracza wartość 50 mln euro.
Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.
Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach.
Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.