12 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że stawka VAT 0% na podstawowe produkty spożywcze, takie jak m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż, nie zostanie przedłużona.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe i niektóre napoje obowiązuje od 1 lutego 2022 r. jako jeden z elementów tzw. Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Podstawą prawną do jej stosowania jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim preferencja ta może być stosowana do 31 marca 2024 r.

Brak przedłużenia okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze oznacza, że od 1 kwietnia 2024 r. zostaną one objęte stawką VAT 5%.

Od 1 kwietnia 2024 r. ma natomiast zostać obniżona do 8% stawka VAT na wybrane usługi kosmetyczne. Zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług z dnia 21 lutego 2024 r. obniżona do 8% stawka VAT ma mieć zastosowanie m.in. do usług polegających na wykonaniu makijażu, manicure, pedicure czy stylizacji brwi i rzęs. Preferencja ta nie obejmie natomiast świadczenia takich usług jak m.in. wykonywanie tatuażu, piercing czy usługi masażu. 12 marca 2024 r. projekt został skierowany do rozpatrzenia przez komisję prawniczą.

Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.