Termin na wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie przesunięty.  KSeF miał obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Jednak najprawdopodobniej nie wejdzie w życie w pierwotnie zakładanym terminie – poinformował dziś rano Minister Finansów Andrzej Domański.

Podczas konferencji prasowej, Minister Finansów Andrzej Domański poinformował o „krytycznych błędach” kodu w zakresie funkcjonalności i wydajności systemu e-faktur, które uniemożliwiają jego wejście w życie od lipca 2024 r.  Zapewnił również, że Ministerstwo Finansów, dbając o stabilność obrotu gospodarczego, nie chce dopuścić do jego paraliżu. Zapowiedziano przetarg na zewnętrzny audyt KSeF oraz dalsze konsultacje. Jednocześnie Minister Finansów potwierdził, że KSeF zostanie wprowadzony możliwie jak najszybciej.

Dla przypomnienia, korzystanie z KSeF oraz wystawianie i otrzymywanie faktur drogą elektroniczną jest obecnie dobrowolne. Obowiązek użytkowania KSeF miał być obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. dla większości polskich podatników. Na chwilę obecną żadne zmiany legislacyjne nie zostały nawet zaproponowane. Konferencja prasowa Ministra Finansów jest zapewne pierwszym krokiem do odpowiednich zmian w ustawie.

Będziemy informować na bieżąco o dalszych krokach w zakresie wprowadzenia obowiązkowego KSeF.

Gdyby byli Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt z Państwa opiekunem.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.