Wydany w ostatnim czasie wyrok WSA w Kielcach z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Ke 709/21 dotyczy podatnika prowadzącego działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE), który otrzymał dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników strefowych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej: FGŚP). Wyrok ten potwierdza pozytywną linię orzeczniczą jaka kształtuje się obecnie dla podmiotów działających na terenie SSE, zgodnie z którą dofinansowanie z FGŚP może stanowić przychód z działalności strefowej zwolnionej z CIT.

Na wstępie WSA w Kielcach w przedmiotowym wyroku wskazał, że podziela poglądy wyrażone w tym zakresie przez inne sądy administracyjne, które zapadły wcześniej w podobnych sprawach tj.: wyrok WSA w Szczecinie z dnia 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt I SA/Sz 125/21, wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 grudnia 2021 r., sygn. akt I SA/Rz 811/21, wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. akt I SA/Rz 865/21, wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. akt I SA/Gl 1344/21 (o pozytywnej linii orzeczniczej w tym zakresie informowaliśmy już Państwa w naszym poście z dnia 7 stycznia 2022).

Jak podkreślił w przedmiotowym wyroku WSA w Kielcach, dochód podlegający zwolnieniu to nie tylko dochód bezpośrednio wygenerowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w SSE, dochód uzyskany ze sprzedaży wyrobów strefowych czy też świadczenia usług, ale także dochód, który podatnik uzyskał w związku z innymi czynnościami, jeśli pomiędzy tymi czynnościami, a działalnością podstawową istnieje ścisły i nierozerwalny, funkcjonalny związek. W ocenie WSA w Kielcach pomiędzy dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników z FGŚP a działalnością prowadzoną w SSE na podstawie zezwolenia taki związek istnieje, a zatem stanowi ono integralną część działalności strefowej.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że wszystkie powyższe wyroki są nieprawomocne i nadal należy oczekiwać na rozstrzygnięcie NSA w niniejszym zakresie, o czym będziemy Państwa na bieżąco informować.

Jeżeli powyższe zagadnienia dotyczą Państwa działalności i są Państwo zainteresowani naszą pomocą w przedmiotowym zakresie, uprzejmie prosimy o kontakt.

Powyższy post na blogu stanowi informację o charakterze ogólnym, jego celem jest dostarczenie Państwu na bieżąco informacji o zmianach w prawie podatkowym, interpretacjach organów podatkowych, rozwoju linii orzeczniczej oraz ciekawych komentarzach. Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA nie ponosi prawnej odpowiedzialności za żadne działania lub zaniechania podjęte w wyniku powyższych informacji.